Így zajlott Jimmy Carter volt amerikai elnök temetése (FOTÓK)
Mind a négy élő korábbi elnök részt vett a temetésen, köztük a megválasztott elnök, Donald Trump is.
A demokraták azt szeretnék elérni, hogy a következő választás (is) Donald Trumpról szóló népszavazás legyen. Koskovics Zoltán írása.
Fotó: Rebecca DROKE / AFP
Írta: Koskovics Zoltán (Alapjogokért Központ)
Az amerikai elnökválasztás egyik leghangosabb témája maga Donald Trump. A demokraták nem saját kormányzásuk – vélt vagy valós – sikereit helyezik a kampányuk középpontjába, hanem azt szeretnék elérni, hogy a következő választás (is) Donald Trumpról szóló népszavazás legyen. Érthető, hogy ez miért van így – a Biden-adminisztráció kevés igazi, az emberek életét befolyásoló eredményt mutatott fel. Kamala Harris politikai pályája sem tekinthető látványosan sikeresnek. Ugyanakkor a republikánusok elnökjelöltje egy minden tekintetben bombasztikus figura. Személyisége mélységesen megosztó – vagy rajonganak érte, vagy gyűlölik –, egyaránt képes mozgósítani a saját táborát és az amerikai baloldalt is. Ma már kijelenthetjük, hogy a Demokrata Párt legalábbis részsikert aratott: lényegesen kevesebb szó esik saját kormányzati teljesítményükről, mint Donald Trumpról.
Ám ennek ára van, amit végső soron az amerikai köztársaság és a társadalom fizet meg.
A Harris-kampány – ahogy korábban a Biden-kampány – legmarkánsabb, leggyakrabban ismételt üzenete az, hogy „Donald Trump veszélyt jelent a demokráciára”. Mindezt arra alapozzák, hogy a volt elnök négy éve mindent elkövetett annak érdekében, hogy megfordítsa a választási eredményeket – sikertelenül. Bár folyamatban van egy a 2020-as hatalom átadás-átvételt érintő eljárás, szögezzük le, hogy egyetlen bíróság sem mondta ki, hogy a legutóbbi választások után az akkor még hivatalban lévő elnök bármilyen törvényt megszegett volna. A második impeachment célja éppen az volt, hogy megállapítsák, hogy vajon Trump szított-e lázadást január 6-án a Capitolium ostroma előtt. Az eljárás felmentő ítélettel zárult.
Mindez a legkevésbé sem zavarja a demokrata kampánystratégákat abban, hogy a republikánus jelöltet a demokrácia lerombolásával vádolják. A baloldali médiaszemélyiségektől egészen a Demokrata Párt vezetőségéig mindenki többször is elmondta, hogy Donald Trump „súlyos fenyegetést” jelent a liberális rendre, a jogbiztonságra, a jogállamra, a kisebbségek jogaira és magára az Amerikai Egyesült Államokra. Joe Biden egy adománygyűjtő rendezvényén – visszaléptetése előtt néhány héttel – egyenesen arról beszélt, hogy „célkeresztbe kell állítani” ellenfelét. „A legnagyobb veszélyt a fővárosunkra, a rendőrségünkre és a demokráciánkra Trump alattomos indítékai jelentik,” a demokraták szenátusi vezetője, Chuck Schumer szerint.
Kamala Harris sem fukarkodott a túlzó vádak hangoztatásával.
„Egyszerű a helyzet: Donald Trump fenyegetést jelent a demokráciánkra és az alapvető szabadságjogainkra”
– írta Facebook-oldalán. Harris, aki kaliforniai főügyész volt, mielőtt egy csonka ciklusra beválasztották volna a szenátusba, számos bűncselekmény elkövetésével vádolja ellenfelét, jobbára alaptalanul. Annak ellenére, hogy Trump ellen 2016 óta rendszeresen nyomozásokat és eljárásokat folytatnak a legkülönbözőbb ügyekben (és politikai karrierje előtt is a fokozottan ellenőrzött üzletemberek közé tartozott), a republikánus jelöltet mindössze egy büntetőperben találták bűnösnek, amely központjában a Stormy Daniels nevű pornószínésznőnek kifizetett hallgatási pénz állt. Ítélethirdetés – mely nem lesz jogerős – az ügyben csupán év végén várható. Sok szakértő szerint az eljárás során olyan hibákat vétett a baloldali elfogultsággal alaposan gyanúsítható bíró, melyek miatt Trump elkerülhetetlen fellebbezésének jó esélye van a sikerre. Kamala Harrist – aki alelnöki jelölése miatt nem töltötte ki első szenátori ciklusát – a baloldal az amerikai törvényhozás felső házának egyik legprogresszívebb politikusaként tartotta számon. Azonban szélsőségesen LMBTQ-párti és határvédelem-ellenes korábbi álláspontját ma már nem szereti hangsúlyozni, sokkal szívesebben menekül a vetélytársa elleni személyeskedésbe hajló támadásokba.
Mindennek komoly ára van. A „demokrácia védelme” során
a Demokrata Párt először a Biden- majd a Harris-kampány acsarkodó retorikája komoly indulatokat szított.
Sokan ennek tulajdonítják a Trump ellen elkövetett két merényletet is. Az első merénylőről, Thomas Matthew Crooksról nagyon kevés információt osztott meg az FBI, és az újságírók is csupán minimális nyomát találták az interneten – ami önmagában igen gyanús egy 20 éves fiatalember esetében a mai világban. Viszont tudjuk róla, hogy republikánus választóként regisztrált, ám egyetlen kampányadományát – mindössze 15 dollárt – egy markánsan baloldali szervezetnek ajánlotta fel. Annyit azért joggal feltételezhetünk, hogy nem akarta, hogy ismét Trump legyen az elnök (ami a republikánus regisztrációt is magyarázhatja, ha esetleg Trump ellen akart szavazni az előválasztásokon).
A második merénylő esetében viszont már egyértelműen egy fanatikus demokrata szavazó képe rajzolódik ki. Ryan Wesley Routh – Crooksszal ellentétben – távolról sem ismeretlen az internet számára, rengeteg digitális nyomot hagyott maga után. Sőt, Routh egy alkalommal még a The New York Times-nak is adott interjút – bár tény, hogy a liberális újságírás zászlóshajója nem tudta igazán komolyan venni. A merénylő szélsőségesen háborúpárti ember, aki az ukrajnai konfliktus kezdete óta többször járt Kijevben, és minden fórumon azt követelte, hogy Kijev kapjon több fegyvert és pénzt a háborúra. Önkéntesek toborzásával is foglalkozott – több-kevesebb sikerrel –, az afganisztáni háború veteránjait szerette volna a frontvonalba csábítani. Labilis személyisége már azelőtt nyilvánvaló volt, hogy napvilágra került az a könyv, melyet 2023-ban írt. Ebben a saját maga által kiadott kötetben amellett, hogy Trump meggyilkolására szólította fel Iránt, arról is írt, hogy az USA-nak atomfegyvereket kellene átadnia Kijevnek. Routh az elnökválasztásokról szóló közösségi hálókon posztolt bejegyzéseiben szó szerint szajkózta a demokrata kampányüzeneteket, és az autójára kihelyezett egy „Biden-Harris” matricát – az amerikaiak gyakran fejezik ki autós matricákkal a szimpátiájukat a választások idején.
Egyértelműnek tűnik tehát, hogy
a „demokrácia védelmezői” olyan közhangulatot hoztak létre az Egyesült Államokban, amelynek hatásra a legelvakultabb követőik gyilkossági kísérletre szánják el magukat
a szó szoros értelmében démonizált „ellenség”, Donald Trump ellen. Értelemszerűen a valódi demokráciához nem ez az út vezet. A jogállam felkent védelmezőjeként a Demokrata Pártnak akad ráadásul egy másik sötét titka is, nevezetesen Joe Biden puccsszerű eltávolítása. Ne legyen kétségünk afelől, hogy a Biden-adminisztráció magas rangú tisztviselői, a kabinet tagjai – különösen Kamala Harris –, illetve a párt vezetése pontosan tisztában volt vele, hogy a Fehér Ház jelenlegi „ura” alkalmatlan az elnöki feladatok ellátására, és teljességgel képtelen arra, hogy végigcsináljon egy kampányt. Ennek ellenére a demokraták megtartottak egy olyan előválasztás-sorozatot, ahol senki nem indulhatott, akit Biden valódi kihívójaként lehetett értelmezni. Azonban mikor a jelenlegi elnök annak rendje és módja szerint megnyerte ezt a színjátékot, a saját pártelitje könyörtelenül véget vetett a reményeinek.
A Biden elleni puccs egy szokatlanul korai elnöki vitával vette kezdetét, júniusban – még azelőtt, hogy a pártkonvenciók hivatalosan kiválasztották volna a jelöltjüket. Ha az elnök arra számított, hogy a CNN ezúttal is olyan kesztyűs kézzel bánik majd vele, mint 2020-ban, csalódnia kellett. A liberális hírtelevízió lelkesen asszisztált az idős politikus végső önpusztításához, ahogy ország-világ színe előtt mentálisan összeroppant.
Kegyetlen, előre tervezett kommunikációs merénylet volt mindez, mely beindította a puccs aktív szakaszát.
Egyre-másra léptek elő a vezető demokrata politikusok – élükön Nancy Pelosi-val –, akik a versenytől való visszalépésre szólították fel Joe Bident. Eközben Barack Obama és a Clinton-klán a háttérben már azon vívott, hogy ki lépjen a levitézlett Biden helyébe. A konszenzusos jelölt végül Kamala Harris lett, aki ugyan egy kaliforniai liberális és igen népszerűtlen, de legalább nő és fekete. Az is közrejátszott a döntésben, hogy a kampánypénzeket a „Biden-Harris” kampány gyűjtötte, így Harris jelölése esetében jogilag megoldható volt, hogy a már elkönyvelt összegeket ne kelljen visszafizetni. Végül Bident egy hétre eltávolították a közéletből – egy valós vagy kitalált koronavírus-fertőzésre hivatkozva – és kész tények elé állították. Ha ezután is ellenkezett volna, akkor fiával, Hunter Bidennel akár meg is zsarolhatták, hiszen jelenleg ellene több büntetőeljárás is folyamatban van. Az a tény, hogy a demokrata választók egyszer sem szavaztak Harrisre, senkit sem érdekelt. Sőt, ez volt az egész kutyakomédia célja.
A fenti folyamat antidemokratikus mivolta aligha leplezhető, így inkább nem beszél róla sem a Harris-kampány, sem a Demokrata Párt, sem a liberális média. A baloldal sokkal inkább Donald Trumppal foglalkozik és tovább szítja a személye körül kialakult legkülönbözőbb indulatokat.
Mi azonban legyünk tisztában pár dologgal: egyrészt két merénylet és egy puccs még egy amerikai elnökválasztás idején is sok.
Nem jár normális kerékvágásban a tengerentúli politika. Másrészt a fenti stratégia további gyilkossági kísérletekhez vezethet egy pattanásig feszült országban. Harmadrészt a Demokrata Párt nem a „demokráciát védi”, hanem valami egész mást. Miközben foggal-körömmel küzd a hatalom megtartásért, ma már olyan eszközöket vet be, amelyek ellentétesek a minimális demokratikus normákkal, és az amerikai köztársaság alapjait fenyegetik.
Kapcsolódó cikkek a Amerikai elnökválasztás 2024 aktában.
A független-objektív Politico szerint „megbocsátható”, hogy így mentheti ki egy „republikánus koncepciós perből” az adócsaló és drogfüggőként fegyvert vásárló Hunter Bident. Ám van egy kis bökkenő.
Zuckerberg korábban mindent bevallott, ugyanis úgy cenzúráztak, ahogy a demokraták kérték.
Az ügyet a hivatalban lévő elnökök elleni vádemelést tiltó szabályok miatt zárták le, de Trump második ciklusa után újranyithatják.